درباره ما

تاریخچه

تاريخچه مركز امور نمایشی سیما (سيما فيلم):

اوايل دهه هفتاد بود كه پس از پشت سرگذاشتن مسائل و مشكلات مربوط به جنگ تحميلي و يافتن فرصت لازم براي توجه و پرداخت به سينما و تلويزيون به عنوان تريبون هاي اصلي عرضه محصولات فرهنگي، لزوم تأسيس مؤسسه تهيه و توزيع پروژه هاي سينمايي و تلويزيوني به شدت احساس مي شد.

به همين منظور شركت" سيما فيلم نوید" به عنوان مؤسسه اي غيرانتفاعي در محل تل فيلم سابق و استوديو گلستان فعلي در سال 1373 تأسيس مي شود.

اساسي ترين وظيفه اي كه در آن زمان براي اين مجموعه تعريف شده بود، توليد محصولات تصويري با درجه كيفي«الف ويژه»،«الف»و«ب» در قالب فيلم سينمايي، داستاني، مستند و ساير ساختارها بود كه محور توجه آن نيز تأكيد بر ارزش ها، فرهنگ، هنر و تمدن اسلامي و ايراني ذكر شد.

همچنين ارائه و فروش خدمات برنامه سازي به داخل و خارج از كشور، بازاريابي و مبادله آثار، ايجاد تسهيلات لازم براي مشاركت ساير نهادها و سازمان هاي بخش عمومي و خصوصي در فرآيند برنامه سازي و سازماندهي منابع مؤثر در صنعت سينما و تلويزيون كشور از جمله شهرك سينمايي مانند مجموعه غزالي از ديگر وظايف اين مؤسسه به شمار مي رفت. توضيح اين كه به دنبال هدف ارائه و فروش خدمات برنامه سازي به خارج از كشور، شركتي تحت عنوان «CMI» در كنار شركت سيما فيلم تأسيس گرديد كه در ابتدا 51 درصد از سهام اين شركت متعلق به سيما فيلم و 49 درصد ديگر از آن تهيه كنندگان فيلمها بود. اما با توجه به عدم همكاري تهيه كنندگان و مشكلاتي كه در اين ارتباط به وجود آمد، اين شركت پس از چند سال فعاليت منحل و CMI به عنوان بخشي از زيرساخت هاي شركت ادامه حيات داد. لازم به ذكر است كه شركت سيما فيلم از بدو تأسيس تا سال 1381 بيش از 300 عنوان برنامه در طبقات مختلف توليد نمود كه از آن ميان مي توان به آثاري چون «ليلي با من است»،«تنهاترين سردار»،« ولايت عشق»و ... اشاره نمود.

اين مؤسسه از تيرماه 1381 با توجه به قانون يكپارچه سازي شركت ها و مؤسسات كوچكتر تحت عنوان مركز سيما فيلم در زير مجموعه معاونت سيماي سازمان صدا و سيما قرار گرفت كه اين امر تا كنون به قوت خود باقي مانده است. از جمله وظايفي كه در اين خصوص برعهده رياست اين مركز قرار گرفته، تحقيق، بررسي، گردآوري و تجزيه و تحليل و حفظ اطلاعات مربوط به صنعت تصويري كشور و ادامه برنامه ريزي اجرايي در اين زمينه است.

توجه به استانداردهاي كمي و كيفي در توليد برنامه ها، پذيرش سفارش ساخت برنامه هاي گوناگون جهت تأمين برنامه و پخش از شبكه هاي مختلف تلويزيوني همزمان با راه اندازي شبكه توزيع ويدئويي كشور، اكران سينمايي و سفارش ساخت محصولات تصويري به اشخاص حقيقي و حقوقي از جمله فعاليت هاي مركز سيما فيلم محسوب مي شود كه زيرنظر رياست آن صورت مي پذيرد.

گفتني است اين مركز با انجام عمليات بازرگاني مجاز براي تهيه و تأمين منابع مورد نياز، اعم از سفارش و خريد سناريو، مواد اوليه و تجهيزات فني و توليدي، برنامه ريزي هايي را براي گسترش فعاليت هاي سيما فيلم و به روز شدن آن به انجام رسانده است.

فعالیت های تولیدی سیمافیلم که با هدف گذاری دقیق در حوزه تولید سریال ای فاخر و الف وِیژه  دنبال می شد .

تا اینکه در پی اجرایی شدن برنامه های چابک سازی و  اصلاح ساختارهای سازمان صداوسیما، "مرکزسیمافیلم " با تغییراتی به "مرکز امور نمایشی سیما" بدل شد.

این تغییر ساختار و  به عبارت تصحیح و تدقیق ماموریت های محوله با هدف ساماندهی یکپارچه برنامه‌های نمایشی به لحاظ روند تولید، موضوع، محتوا و ساختار، با هدف ارتقاء سطح کیفی تولیدات و بر اساس اهداف و سیاست های رسانه ملی و مأموریت های شبکه‌ها؛ از مهم‌ترین ضرورت‌های تشکیل مرکز امور نمایشی سیما بوده است.

بیانیه ارزش

بیانیه ارزش

ما نسبت به تعهداتمان در قبال نیازهای فرهنگی مخاطبان اخلاقاً پاسخگو هستیم.

ما به همکاران به عنوان ارزشمند ترین سرمایه های سازمانی احترام می گذاریم

ایجاد اعتماد متقابل، ایجاد فرصت یادگیری مستمر و ارتقاء فرهنگی و تخصصی کارکنان و همکاران از باورهای عمق ماست

ما با تکیه بر فرهنگ سازمانی خود و توجه به نیازهای فرهنگی مخاطبان  به خصوص قشر جوان که  سازندگان فردای کشور هستند ، اثرگذاری مرکز را رتقاء می دهیم.

ما برای تولید محصولات ارزشمند ، مترصد بکارگیری فناوری ها و متد های روز دنیا هستیم تا امکان انتخاب بهترینها را برای مخاطبانمان فراهم می آوریم.

ما به نظم،خلاقیت ، همکاری جمعی معتقد بوده و برای یادگیری و رشد خود و همکاران فرصت سازی مینماییم.

ما در مرکز امور نمایشی سیما به عنوان یکی از ارکان موثر در ترویج فرهنگی و تمدن ایرانی-اسلامی در مسیر تحقق اهداف بنیادی نظام مقدس جمهوری اسلامی به ارزش های اصیل جامعه اسلامی عمیقآ باور داریم.

اقدامات و تلاش های  کارکنان مرکز امور نمایشی سیما براساس این ارزش های دینی و حرفه ای شکل خواهد گرفت. این ارزش ها بر پایه ارزش های اعتقادی جامعه استوار بوده و برخاسته از اعتقاد و باور عمیق ما به آنها است. این ارزش ها قویآ بر سیاست ها، تصمیمات و رفتار مدیران و کارکنان تآثیر خواهد داشت، ارزش های بنیادی این مرکز هستند .

بر این اساس ارزش های بنیادین ما  عبارتند از “خلاقیت، تحول و نوآوری و فرهنگ سازی و ارزش آفرینی“.

چشم انداز

ما به دنبال ایجاد تصویری دقیق، روشن و کارآمد از تمدن بزرگ و پیشرفت های ایران اسلامی هستیم تا الگویی نو از تمدن بزرگ ایران به نمایش بگذاریم.

و از طریق به  تصویر کشیدن ایده زندگی اخلاقی، به دنبال کمک به رشد  فرهنگی و اخلاقی جامعه انسانی هستیم .

ماموریت ها

ماموریت ها:

 با توجه به ضرورت و بر اساس هدف ساماندهی یکپارچه برنامه‌های نمایشی به لحاظ روند تولید، موضوع، محتوا و ساختار، با هدف ارتقاء سطح کیفی تولیدات و بر اساس اهداف و سیاست های رسانه ملی و مأموریت های شبکه‌ها ، مدیریت بودجه و کاهش هزینه های تولید، ایجاد نظام کنترل پروژه، پیشگیری از رقابت منفی و ایچاد حس همدلی و در نتیجه  هم افزایی توان تولید در حوزه نمایش، پیشگیری از موازی کاری و تولید مضامین تکراری، برنامه ریزی دقیق برای ایجاد تناسب و تعدال در محتوای سبد فرهنگی و نمایشی سیما، ایجاد انضباط مالی، و ایجاد نظام نرخ گذاری و یکسان سازی استانداردهای تولید اهم مأموریت های مرکز  بدین شرح ابلاغ شده است:

1- دریافت ایده‌ها، طرح‌ها و متون نمایشی از شبکه‌ها برای بررسی و تصویب.

2- بازنویسی روند تولید آثار نمایشی از ایده تا پخش.

3- تعیین مدیران گروه‌های فیلم و سریال با هماهنگی مدیران محترم شبکه‌ها.

4- تشکیل شوراهای طرح و برنامه برای بررسی و تصویب متون نمایشی.

5- تشکیل شورای برآورد، بودجه و ارزیابی فنی و تولید، برای آثار نمایشی.

6- نظارت مستمر بر تولید آثار نمایشی از مرحله تصویب تا پایان تولید با هدف انطباق آثار تولیدی با اهداف و سیاست‌های رسانه ملی.