جشنواره تلویزیونی جام جم

                        جشنواره تلویزیونی جام جم

عنوان:

جشنواره تلویزیونی جام جم

موضوع:

سومین جشنواره تلویزیونی جام جم

اهداف:

سومین جشنواره تلویزیونی جام جم

تاریخ شروع:

1394/4/3

اختتامیه:

1394/4/8

اوايل دهه هفتاد بود كه پس از پشت سرگذاشتن مسائل و مشكلات مربوط به جنگ تحميلي و يافتن فرصت لازم براي توجه و پرداخت به سينما و تلويزيون به عنوان تريبون هاي اصلي عرضه محصولات فرهنگي، لزوم تأسيس مؤسسه تهيه و توزيع پروژه هاي سينمايي و تلويزيوني به شدت احساس مي شد.
به همين منظور شركت سيما فيلم به عنوان مؤسسه اي غيرانتفاعي در محل تل فيلم سابق و استوديو گلستان فعلي در سال 1373 تأسيس مي شود. 
اساسي ترين وظيفه اي كه در آن زمان براي اين مجموعه تعريف شده بود، توليد محصولات تصويري با درجه كيفي«الف ويژه»،«الف»و«ب» در قالب فيلم سينمايي، داستاني، مستند و ساير ساختارها بود كه محور توجه آن نيز تأكيد بر ارزش ها، فرهنگ، هنر و تمدن اسلامي و ايراني ذكر شد.
همچنين ارائه و فروش خدمات برنامه سازي به داخل و خارج از كشور، بازاريابي و مبادله آثار، ايجاد تسهيلات لازم براي مشاركت ساير نهادها و سازمان هاي بخش عمومي و خصوصي در فرآيند برنامه سازي و سازماندهي منابع مؤثر در صنعت سينما و تلويزيون كشور از جمله شهرك سينمايي مانند مجموعه غزالي از ديگر وظايف اين مؤسسه به شمار مي رفت. توضيح اين كه به دنبال هدف ارائه و فروش خدمات برنامه سازي به خارج از كشور، شركتي تحت عنوان «CMI» در كنار شركت سيما فيلم تأسيس گرديد كه در ابتدا 51 درصد از سهام اين شركت متعلق به سيما فيلم و 49 درصد ديگر از آن تهيه كنندگان فيلمها بود. اما با توجه به عدم همكاري تهيه كنندگان و مشكلاتي كه در اين ارتباط به وجود آمد، اين شركت پس از چند سال فعاليت منحل و CMI به عنوان بخشي از زيرساخت هاي شركت ادامه حيات داد. لازم به ذكر است كه شركت سيما فيلم از بدو تأسيس تا سال 1381 (زمان انحلال) بيش از 300 عنوان برنامه در طبقات مختلف توليد نمود كه از آن ميان مي توان به آثاري چون «ليلي با من است»،«تنهاترين سردار»،« ولايت عشق»و ... اشاره نمود. 
اين مؤسسه از تيرماه 1381 با توجه به قانون يكپارچه سازي شركت ها و مؤسسات كوچكتر تحت عنوان مركز سيما فيلم در زير مجموعه معاونت سيماي سازمان صدا و سيما قرار گرفت كه اين امر تا كنون به قوت خود باقي مانده است. از جمله وظايفي كه در اين خصوص برعهده رياست اين مركز قرار گرفته، تحقيق، بررسي، گردآوري و تجزيه و تحليل و حفظ اطلاعات مربوط به صنعت تصويري كشور و ادامه برنامه ريزي اجرايي در اين زمينه است.
توجه به استانداردهاي كمي و كيفي در توليد برنامه ها، پذيرش سفارش ساخت برنامه هاي گوناگون جهت تأمين برنامه و پخش از شبكه هاي مختلف تلويزيوني همزمان با راه اندازي شبكه توزيع ويدئويي كشور، اكران سينمايي و سفارش ساخت محصولات تصويري به اشخاص حقيقي و حقوقي از جمله فعاليت هاي مركز سيما فيلم محسوب مي شود كه زيرنظر رياست آن صورت مي پذيرد.
گفتني است اين مركز با انجام عمليات بازرگاني مجاز براي تهيه و تأمين منابع مورد نياز، اعم از سفارش و خريد سناريو، مواد اوليه و تجهيزات فني و توليدي، برنامه ريزي هايي را براي گسترش فعاليت هاي سيما فيلم و به روز شدن آن به انجام رسانده است.

جوایز
اخبار مرتبط