«اقوام ایران» نوروز به تلویزیون می آیند

«اقوام ایران» نوروز به تلویزیون می آیند

تاریخ ارسال : ۲۴ / دى / ۱۳۹۷

مستند داستانی «اقوام ایران» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سید ابوالفضل موسوی با پشت سر گذاشتن

مستند داستانی «اقوام ایران» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سید ابوالفضل موسوی با پشت سر گذاشتن بیش از 80 درصد از تصویربرداری برای پخش در ایام نوروز آماده می‌شود.

به گزارش سیما فیلم؛ سید ابوالفضل موسوی تهیه‌کننده و کارگردان این مستند داستانی در ارتباط با ساخت این اثر گفت: ساخت این مجموعه را به سفارش سیما فیلم از 15 ماه گذشته شروع کردیم. اما مراحل تحقیق جهت ساخت این مستند داستانی را از سه سال گذشته شخصاً شروع کردم که وقفه‌های در آن وجود داشت.

او ادامه داد: تاکنون بیش از 80 درصد تصویربرداری این مستند در نقاط مختلف ایران انجام‌شده و تدوین کار نیز توسط من و چند تیم دیگر به‌طور موازی با ضبط انجام می شود تا کار برای پخش در ایام نوروز سال 98 آماده شود.

موسوی با اعلام اینکه  «اقوام ایران» در 10 قسمت 60 دقیقه‌ای تولید می شود درباره  تغییر نام این مستند از «سرزمین مادری» به «اقوام ایران» گفت : به دلیل تشابه عنوان این مستند با مجموعه «سرزمین مادری» کمال تبریزی عنوان مستند را به «اقوام ایران» تغییر دادیم. البته در زمان پخش نیز امکان دارد نام مستند مجدداً تغییر کند.

این کارگردان داستان «اقوام ایران» را در ارتباط با خانواده‌ای دانست که به نقاط مختلف ایران سفر می‌کنند و از طریق جاهای صعب‌العبور با قوم‌های مختلف ایرانی آشنا می‌شوند. وی ادامه داد: تاکنون قسمت‌هایی در ارتباط با قوم‌های بلوچ، لرهای بختیاری، ترک آذری و گیلک‌ها ساخته‌شده و در نظر داریم در چند قسمت باقی‌مانده نیز به قوم‌های کرد، بندری‌ و عرب‌ بپردازیم.

بنابراین گزارش، پیش‌ازاین مستند «ایران‌گرد» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی جواد قرایی به سفارش سیما فیلم تولید شد و با پخش در نوروز سال 97 مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.