تصویرسازی های بدیع ،فصل مشترک مجموعه های الف ویژه

تصویرسازی های بدیع ،فصل مشترک مجموعه های الف ویژه

تاریخ ارسال : ۳۰ / دى / ۱۳۹۷

سهیلا قوسی

ساخت سریال های فاخر در مجموعه معاونت سیمای جمهوری

سهیلا قوسی

ساخت سریال های فاخر در مجموعه معاونت سیمای جمهوری اسلامی ایران و تحت مدیریت مرکز سیمافیلم در حالی مجدد از سرگرفته و جدی شده است که بخش قابل ملاحظه ای از فیلمنامه این آثار تا کنون آماده و پلان کلی طراحی فازهای مختلفِ تولید بر اساس متون شکل گرفته برای گروه تهیه، مشخص شده است چنانکه دو مجموعه "موسی (ع)" و " سلمان فارسی" به طور رسمی وارد مرحله پیش تولید شده اند . در ادامه مروری خواهیم داشت بر روند شکل گیری فیلمنامه سه سریال الف ویژه در جریان تلویزیون،  " موسی (ع)" ، "سلمان فارسی" و خواجه نصیرالدین طوسی .

مجموعه تلویزیونی "حضرت موسی (ع)" که نخست قرار بود توسط زنده یاد فرج الله سلحشور ساخته شود در 52 قسمت طراحی شده که تا کنون 46 قسمت از فیلمنامه  این اثر به طور کامل آماده شده است. قصه این سریال به قلم حجت الاسلام محمد سعید بهمن پور از پیش از تولد این پیامبر اولوالعزم آغاز می شود و مراحل مختلف زندگی ایشان را از بدو تولد ، طی شدن دوران کودکی و جوانی در دربار فرعون ،رقابت برادرخوانده ها بر سر جانشینی پادشاه ،مبعوث شدن به پیامبری و.... را در بر می گیرد . مضاف بر اینکه به طور همزمان ما شاهد تشریح شرایط سیاسی، اجتماعی مصر باستان و وضعیت قوم بنی اسرائیل در قالب داستانی پرکشش و جذاب خواهیم بود که به طور مشخص دو فصل ماجرای پرفراز و نشیب تولد موسی(ع) و همچنین ورود او به صحرای سینا به دنبال فرار از دربار فرعون ،دو بخشِ به شدت دراماتیک این سناریو است.

یکی از ویژگی های شاخص فیلمنامه این مجموعه قصه گو بودن روند روایت است . سناریو علاوه بر یک داستان محوری با شخصیت های اصلی مجموعه قابل توجهی از داستانک ها را در تلفیق با بستراصلی روایت می کند در نتیجه ما با تعداد زیادی از پرسوناژهای فرعی مواجهیم که هریک دارای شناسنامه کامل ، قصه برجسته و مقدمه و موخره است.

تصویرسازی های زیبا و بدیع از آیات شریف قرآن ، فضاسازی قصر فرعون ، شهر گوشن و صحرای سینا از دیگر فاکتورهای برجسته فیلمنامه سریال تلویزیونی حضرت موسی(ع) به کارگردانی جمال شورجه و تهیه کنندگی سید احمد میرعلایی است.

مجموعه " سلمان فارسی" به قلم مشترک داود میرباقری و امرالله احمد جو و با همکاری گروه نویسندگان ،در 40 قسمت مشخص شده که فیلمنامه 30 قسمت به طور کامل به سیما فیلم ارائه شده است.

داستان این سریال نیز از زمان تولد روزبه( سلمان فارسی) در زمانی پاشاهی قباد ساسانی آغاز می شود زمانیکه بودخشان پدر روزبه فرماندار تیسفوناست و ما به تناوب مراحل مختلف زندگی او را در ایران و سپس گرویدنش به آیین اسلام و همراهی و هم جواری پیامبر عظیم الشان محمد مصطفی ( ص) این سریال به نمایش گذاشته می شود.

یکی از شاخصه های اصلی قصه سلمان فارسی ترسیم روح جستجوگرانه و سلوک این شخصیت برجسته ایرانی در یافتن حقیقت است . همچنین جنس دیالوگ های اثر و شیوه روایت کاملا" به زبان پارسی اصیل است و برای نخستین بار تصویر جامعی از ایران باستان ، روابط اجتماعی و شیوه زیست مردمان جامعه و گسترش آیین مزدک را در آن دوره ارائه می دهد.

ذکر این نکته ضروری است که فیلمنامه  اولیه هر دو مجموعه "موسی (ع)" و " سلمان فارسی" در سال های قبل تکمیل و ارائه شده است اما با توجه به لزوم تقویت تحقیقات تاریخی مرتبط ، بازنویسی و قسمت های فعلی ارائه شده تقریبا به نسخه نهایی رسیده اند.

مجموعه خواجه نصیرالدین طوسی که فیلمنامه آن تحت عنوان " ماه شب چهارده" به نگارش در آمده به زندگی و حیات علمی و سیاسی یکی از برجسته ترین دانشمندان و منجمین قرن هفتم هجری اختصاص دارد که تا کنون سناریوی دو فصل نوجوانی و ابتدای جوانی به نام های شکفتن و برآمدن به قلم عبدالرسول و محمد گلبن حقیقی و همکاری شورای نویسندگان در بیست و دو قسمت  آماده و ارائه شده است.

در این قصه به فضای ملتهب کشور در زمان حکومت خوارزمشاهیان و سپس ایلخانیان ، تقابل دو فرقه اسماعیلیه و امامیه در کنار روایت زندگی خواجه نصیر پرداخته شده است و در ترسیم ابعاد زندگی این دانشمند و متکلم برجسته تلاش شده تا شیوه تلمذ او در حضور اساتید مختلف و مباحث دشوار علمی  با زبانی جذاب و قابل فهم برای مخاطب امروز به مدد تصویرسازی های زیبا روایت شود که از آن جمله می توان به نگاهِ همواره نصیرالدین این سرآمد فلسفه مشاء به محیط و اشیاء اطرافش به شکل اشکال و صور فلکی اشاره کرد.

در مجموع در فیلمنامه هر سه مجموعه فوق الذکر که سال ها ، وقت تحقیق و نگارش این آثار شده سعی بر این بوده که با در نظر گرفتن نیاز و نگاه مخاطب امروز تلویزیون قصه ای درخور و ماندگار خلق و به مرحله تولید برسد. قصه هایی که پتانسیل رقابت با مجموعه های مطرح ، فاخر و پربیننده جهان را دارا باشند.