"نفوذ " در تلاش برای رسیدن به آنتن فجر تلویزیون

"نفوذ " در تلاش برای رسیدن به آنتن فجر تلویزیون

تاریخ ارسال : ۰۱ / مهر / ۱۳۹۸

مشکل تولید مجموعه استراتژیک تلویزیون حل شده و از روز "دوشنبه" جلوی دوربین می‌رود.

مشکل تولید مجموعه استراتژیک تلویزیون حل شده و از روز "دوشنبه" جلوی دوربین می‌رود.

اولین بار آبان سال 93 انتشار خبری در رسانه‌ها توجه علاقه‌مندان به سینما و تلویزیون را جلب کرد. این خبر به‌نقل از جواد شمقدری، کارگردان و رئیس اسبق سازمان سینمایی وزارت ارشاد منتشر شده بود؛ وی که سابقه ساخت سریال «طوفان شن» درباره واقعه شکست آمریکا در صحرای طبس را در کارنامه‌اش ثبت کرده، در این خبر گفته بود که قصد دارد یک سریال بزرگ و استراتژیک درباره تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال 58 تولید کند؛ نام اولیه این سریال نیز «انقلاب دوم» بود.

 

البته شمقدری همان روزها گفته بود که هماهنگی‌ها برای ساخت چنین سریالی از مدت‌ها قبل و در دوران مدیریت عزت‌الله ضرغامی در صداوسیما انجام شده بود، با این حال، در شروع تولید این سریال، مدتی طولانی وقفه افتاد، چون حمایتی از ساخت این سریال نشد؛ اما با آغاز به کار مدیریت جدید سیما، مقدمات تولید این سریال با عنوان «نفوذ» فراهم شد و در نهایت از اواخر سال 96 کار تصویربرداری این سریال شروع شد.

 

در شرایطی که برخی از جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای در داخل و خارج در پی تحریف واقعه "انقلاب دوم" و وارونه جلوه دادن حقایق مربوط به ماجرای فتح لانه جاسوسی آمریکا هستند، توجه صداوسیما به تولید چنین سریالی حائز اهمیت است؛ کم‌کاری فرهنگی و رسانه‌ای در این زمینه باعث شده تا هنوز هم بخشی از مردم و به‌ویژه نسل جوان، تصور دقیقی از دلایل و اهمیت برچیده شدن سفارت آمریکا در تهران ندارند؛ این درحالی است که این اتفاق، یک افتخار در تاریخ جنبش دانشجویی ایران محسوب می‌شود.

 

بنابراین، اقدام صداوسیما برای تولید چنین سریالی بسیار بجاست. برنامه‌ریزی برای پخش سریال «نفوذ» که به یکی از محوری‌ترین وقایع تاریخ انقلاب می‌پردازد در چهلمین سالگرد پیروزی این انقلاب، یک قدم رو به جلو در تصویرسازی درست از تاریخ توسط رسانه ملی است.

 

 

این مجموعه تلویزیونی به چند ماه از مقطع تاریخی ایران اسلامی می‌پردازد؛ از دی 57 تا آبان 58 و اتفاقات 8 ماه از تاریخ انقلاب را در 30 قسمت نشان می‌دهد؛ همچنین داستان این سریال و ماجراهایی که در آن رخ می‌دهد براساس واقعیت شکل گرفته است. نمایش نفوذ آمریکایی‌ها در عرصه‌های مختلف رژیم ستمشاهی و بحث قانون کاپیتولاسیون ازجمله محورهای مضمونی این سریال است که براساس مستندات موجود، به‌تصویر کشیده می‌شود؛ درواقع، سریال "نفوذ" به بازسازی بخشی از حوادث تاریخ کشور که کمتر به آن توجه شده می‌پردازد؛ البته بناست فصل‌های دوم و سوم این سریال نیز ساخته شود.

 

فصل دوم این مجموعه به حوادث حین گروگان‌گیری تا کودتای نوژه و آغاز جنگ تحمیلی می‌پردازد و فصل سوم، هشت سال دفاع مقدس را در بر خواهد گرفت؛ «نفوذ» در زمینه بازیگری نیز از سریال‌های پرچهره محسوب می‌شود. کنار بازیگران خارجی این مجموعه یعنی "فیلیپ ساترکین" و "سامی بابو"، می‌توان بازیگرانی چون حمید گودرزی، رحیم نوروزی، جلیل فرجاد، علیرام نورایی، احمد نجفی، کیمیا اکرمی، شهره لرستانی، کاوه سماک‌باشی، امیرمحمد زند، شیوا بلوچی (شهره)، جلال فاطمی، امین اسکندریان، صالح میرزاآقایی و... را نام برد.

 

آمریکایی‌ها زودتر از ما سراغ این موضوع رفتند و قبلاً در فیلم‌هایی چون «نیروی دلتا» و بعد نیز با فیلم ضدایرانی «آرگو» به آن پرداختند. موضوع به‌قدری برای آمریکا مهم است که حاضر شدند اعتبار جایزه اسکار را فدای این فیلم کنند، چون در مراسم اسکار 2014 جایره بهترین فیلم به «آرگو» اعطا شد؛ این درحالی بود که این فیلم، از آثار درجه دو هالیوود محسوب می‌شد. اما انتخاب این فیلم به‌عنوان اثر برتر سینمای آمریکا و اعطای جایزه‌اش توسط میشل اوباما، همسر رئیس جمهور وقت آمریکا نشان داد که با گذشت چهار دهه اما همچنان موضوعی داغ و مهم است.

 

«نفوذ» تحت عنوان «خط تماس» ده قسمت در دهه فجر سال گذشته روی آنتن رفت ولی در ادامه با مشکلات عدیده مالی برخورد کرد؛ محسن علی‌اکبری تهیه‌کننده این سریال تلویزیونی امروز در گفتگویی علام کرد: بالاخره مشکلات حل شد و بعد از پیش‌تولید برای سومین بار، کار تولید را از روز «دوشنبه» شروع می‌کنیم؛ ایستگاه قطار زنگِ آغاز دوباره تولید «نفوذ» را به‌عنوان اولین لوکیشن به صدا درمی‌آورد تا 13 قسمت باقی‌مانده «نفوذ» تصویربرداری شود.

 

او تأکید کرد: 10 قسمت پخش‌شده تحت عنوان «خط تماس» ربطی به «نفوذ» اصلی ندارد و ما در 40 یا 42 قسمت «نفوذ» که ان‌شاءالله اگر مشکلات مالی دوباره سراغ‌مان نیاید در دهه فجر 98 به آنتن می‌رسانیم یک اتفاقات دیگری را برای تلویزیون و تلویزیونی‌ها رقم می‌زند.