این هم یک شغل مثل شغل های دیگر است

این هم یک شغل مثل شغل های دیگر است

تاریخ ارسال : ۲۱ / مهر / ۱۳۹۸

سهیلا قوسی

 

-اینم یه شغله مثل شغل های

سهیلا قوسی

 

-اینم یه شغله مثل شغل های دیگه.....

-مواد من؟ !! من مواد دارم از خودم؟!!..چرا فلسفیش می کنی؟ من واسطه ام..تو اصلا میدونی مواد چجوری میاد؟ از کجا میاد؟ چقدر میاد؟ من آخریشم ... تهش او نشئه بدبختیه که خماری می کشه..

برگرفته از دیالوگ های مجموعه " ترور خاموش"

 

اصطلاح «نارکوتروریسم» یا «تروریسم مخدری» برای اولین بار در اواخر دهه 1980 مطرح شد. رئیس‌جمهوری سابق پرو «بلونده» برای اولین بار این مفهوم را در 1983 برای توصیف حملاتی که علیه پلیس مبارزه با موادمخدر در این کشور صورت گرفته‌بود، بکار‌گرفت.

بر اساس پژوهش های مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، پیوند میان تجارت موادمخدر و سازمان‌های تروریستی از دهه‌های گذشته بخصوص در منطقه امریکای‌لاتین وجود داشته است، اما توجه به تهدیدات فرامنطقه‌ای آن، پس از حوادث ۱۱ سپتامبر شکل جدیدی پیدا کرده‌است. براساس گزارش سال ۲۰۱۷ دفتر مبارزه با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC)، تامین مالی خشونت‌های مسلحانه همواره به نحوی به تجارت غیرقانونی موادمخدر متصل بوده است. بنابر تخمین این سازمان، تقریباً نیمی از درآمد طالبان در افغانستان ناشی از موادمخدر است. فارک نیز در کلمبیا، دست‌کم در دو دهه اخیر، نیمی از درآمدهای خود را از تجارت کوکایین کسب نموده است. این گزارش معتقد است که گروه های مسلح در سوریه از قرص‌های آمفتامین(کپتگون) استفاده می‌کنند و نشانه‌هایی از تجارت کوکایین و ماری جوآنا توسط سازمان‌های تروریستی در غرب آفریقا نیز وجود دارد .

در منطقه خاورمیانه نیز پس از ظهور پدیده منفور داعش، توجه به نارکوتروریسم بار دیگر مورد توجه دولت‌ها و نهادهای مبارزه با تروریسم قرار گرفته است. گروهک تروریستی داعش به‌مثابه ثروتمندترین گروهک خشونت ورز معاصر، به‌منظور تأمین درآمدها و توسعه مرزهای خودخوانده خویش، از هیچ‌گونه فعالیت و تجارت مجرمانه رویگردان نیست. تجارت غیرقانونی موادمخدر در کنار قاچاق اسلحه و انسان، یکی از سه تجارت غیرقانونی پردرآمد است که داعش فعالانه به آن مبادرت می ورزیده.

ایران بیش از چند دهه است که عنوان یکی از "سوق الجیشی ترین مناطق ترانزیتی" مواد مخدر در خاورمیانه را یدک می کشد اما به جرات می توان گفت تا نزدیک به دو دهه قبل، "پدیده مواد" چه در محدوده مصرف داخلی و چه در بخش "تجارت مآبانه بین المللی اش" عمدتا " به مخدرهای سنتی خلاصه می شد و گاه برای مصارف "جماعت مرفهین آلودهِ به افیون" ، کوکایین و مارجوآنا نیز از این چرخه بی نصیب نمی ماندند و سود سرشاری از این طریق، راهی جیب های صاحبان این تجارت می شد.

بالطبع ، متاثر از همین فضا، در هردو مدیوم سینما و تلویزیون، آثار نمایشی با موضوع مواد مخدر، مطابق با یک الگوی رایج و تکراری ،  تنها به پوسته ظاهری و عیانِ فرآیند"عرضه و تقاضا" می پرداختند و قصه طراحی شده برای این آثار تنها دو المان اصلی داشت: معتاد  و قاچاقچی ....معتاد قصه ، با از دست دادن تمام دار و ندارش که عموما" جز آفتابه لگن  و ایضا" چند تکه طلای سر و همسر ،چیز دیگری نبود ، به اصطلاح ، جنس خود را از یک توزیع کننده خرده پا دریافت کرده باقی مانده خانمان خود و خانواده اش را نیز می سوزاند ...تکلیف فروشنده خرده پا که معلوم است یک از همه جا رانده که نه دنیا داشت نه آخرت ....اما اگر قاچاقچی، قدری بزرگ تر و صاحب باندی و تشکیلاتی بود با لحاظ نمودن احتیاط های لازم ،یک تریلی چند تنی حاوی مواد را از این سمت کشور وارد و از آن سمت کشور خارج می کرد و..........

این تمام کلیتی است که در طول سال ها و دهه های متمادی در فیلم ها و مجموعه های نمایشی مرتبط با این مقوله شوم که از قضا تعدادشان هم کم نیست به تصویر کشیده شده . حتی در سال های اخیر که انواع و اقسام مخدرهای صنعتی به مثابه تنقلات روزمره تولید و عرضه می شوند نیز این الگوی کلیشه ای چندان تغییری نکرده و تنها شکل و شمایل معتاد از "نیمه خمیده گی  و نشئه گی و کنار جوب خوابیدگی" به شیک پوشی و حتی برند پوشی و کافه نشینی بدل شده است. ... یعنی باز هم پوسته ....

این در حالی است که مواد مخدر به عنوان یکی از پرسودترین تجارت ها در سطح ایران و جهان مدت هاست که سازو کار پیچیده ای یافته و حتی متاسفانه به یک علم تبدیل شده است و بسیاری از نخبگان و تحصیل کردگان رشته های مرتبط را با سودای ثروت هنگفت به چاه ویل خود کشانده است وباید این واقعیت تلخ را بپذیریم که بسیاری از نوابغ اقتصاد ، سیاست ، پزشکی، ریاضیات  و علوم تجربی همچون شیمی در سراسر دنیا پایشان به این چرخه باز شده است.حال وقتی وسوسه سود افسانه ای مواد،  گروه های تروریستی را نیز که سابق بر این به ظاهر تنها مقاصد سیاسی را دنبال می کردند بیش از پیش با مافیای جهانی همراه می کند  ارتش تا بن دندان مسلحی شکل می گیرد با یک نقشه حساب شده تروریستی.

و صد البته که در سینمای جهان و باز هم هالیوود به کرات به این مافیای گسترده در فیلم های مختلف با نگاهی موشکافانه پرداخت شده است و متاسفانه باز هم ما از قافله عقبیم.

مجموعه تلویزیونی " ترور خاموش" محصول مرکز سیمافیلم ، شاید بتوان گفت اولین قدم جدی در نفوذ و رسوخ به این لابیرنت پرپیچ و خم است و مسیر ترانزیت مخدر را از اروپای پاک تا خاورمیانه آلوده در دل داستانی نسبتا" جذاب برای مخاطب تبیین و تفسیر می کند.

دکتر سعید صفایی از کارشناسان و روانشناسان وزارت اطلاعات و دانشگاه در حال انجام تحقیقات گسترده ای بر روی مخدرها و  روانگردان های مدرن و ناشناخته است که در این اثنا با یک شبکه مافیایی گسترده که سرمنشاء آن در اروپاست و گردانندگان مخوفی در داخل  آن را راهبری می کنند مواجه می شود و قصه آرام آرام ، بیننده را با شخصیت ها و موقعیت های مرتبط با این فرایند آشنا کرده و پرده ای را از پس پرده دیگر از مقابل چشمانش کنار می زند. ترسیم ساز و کارهزارتویی که حتی با زبان تصویری ساده نیز شاید چندان قابل فهم نباشد .

ما در این اثر، صورت دیگری از قربانی ، واسطه و صاحبان کار را در چرخه مذکور  می بینیم که تا حد زیادی برایمان تازگی دارد و به همین دلیل است که تماشاگر این کشف و شهود را دوست دارد و این مسیر را دنبال می کند.

سفارت خانه هایی که این ترانزیت، مستقیما" به کشور مطبوعشان مرتبط می شود به ظاهر در رسیدن به سرخاشه های قاچاق ، با سیستم امنیتی ایران همراه می شوند اما آنها نیز سودای خود را دارند.

اما به غیر برنامه ریزی گسترده فرامرزی ،پیش نیازها در ورود به کشور نیز از حمایت های پشت پرده ای برخوردارند .تشکیلات مسعود ، مینا شفقتی و امثالهم اگرچه با سازو کار حفاظتی و امنیتی پیشرفته محصول خود را با بهترین کیفیت تولید و توزیع می کنند اما بی شک جریان هایی نیز از این تشکیلات حمایت می کنند که در طول مجموعه به دفعات و تلویحا" بر روی این موضوع تاکید می شود .

داستان " ترور خاموش" در شوک اولیه اش با ماجرای کودک همسری آغاز می شود یک معتاد یا همان قربانی برای تامین مواد مورد نیازش کودکش را می فروشد ...اما اینجا واسطه ها یا همان فروشنده های خرده پا نیز خود قربانی این تراژدی بی پایانند . نغمه که از جنس همان خرده پاهاست و خواهرش که برای رهایی همسرش از بند مخدر و تامین داروی مورد نیاز فرزندش مخدرهای مختلفی از جمله هرویین  را با معده خود به کشورهای همسایه قاچاق می کند. یا حتی الهه که یک نابغه شیمی است برای دوری از پدر به عنوان آشپز تراز یک آشپزخانه مینا شفقتی فعالیت می کند و مسعود که بی خبر از همه جا به تشویق رامین سعی در جذب آشپز رقیب دارد و رامین که از قضای روزگار یک آقازاده است.

در اینکه این مجموعه نیز مانند عمده آثاری که قدم های نخستین سازندگانشان  در به تصویر کشیدن موضوعات حساس اجتماعی و سیاسی هستند دارای نقصان هایی ست شکی نیست اما از آن جهت که حرکت های فرهنگی قطعا" می تواند جریان ساز باشد طبیعتا" تبدیل به مطالبه مردمی می شود همچون مجموعه " گاندو" و بی شک مردم توقع دارند حال که دستگاه محترم قضا در حرکتی همه جانبه و قدرتمند اقدام به شناسایی و دستگیری عاملان فساد اقتصادی در کشور کرده و آنها را به پای میز محاکمه می کشاند در هزیمت های بعدی خود پرده از چهره صاحبان دست های پشت پرده مافیای مخدر و نحوه همکاریشان با نارکو تروریسم برداشته و این حامیان را که با سوداگری پنهان خود و با همدستی با طراحان آن سوی آبی ، خانواده ایرانی را نشانه رفته اند محاکمه و مجازات نماید.

مجموعه " ترور خاموش" همانگونه که گفته شد اولین قدم جدی در ترسیم زوایای پنهان تجارت مرگ است و بی شک این حرکت نباید متوقف شود چون خطر بیش از پیش جوان های این مرزو بوم را تهدید می کند.