نوشتن فيلمنامه مجموعه تاريخي غياث الدين جمشيد كاشاني ا

نوشتن فيلمنامه مجموعه تاريخي غياث الدين جمشيد كاشاني ا

تاریخ ارسال : ۰۳ / آبان / ۱۳۹۹

نوشتن فيلمنامه مجموعه تاريخي غياث الدين جمشيد كاشاني ادامه دارد

نردباني بر آسمان

سايت خبري سيما فيلم: از آنجا

نوشتن فيلمنامه مجموعه تاريخي غياث الدين جمشيد كاشاني ادامه دارد

نردباني بر آسمان

سايت خبري سيما فيلم: از آنجا كه در بسياري مواقع به نظر مي رسد كه مرغ هاي همسايه غاز هستند و هر آنچه از آن سوي آبها مي آيد حتماً بهتر و جالب تر از آني است كه خودمان داريم، بايد خاطر نشان كرد، به گواه تاريخ و بررسي هاي كارشناسانه ريشه بسياري از كشف ها و يافته هاي علمي، هنري و .... در همين خاك بي نمك شرق است و بس.

غياث الدين جشميد كاشاني مفسر، منجم، رياضيدان و دانشمند شهير عهد تيموري مبدع عدد پي و بسياري پيشرفت هاي ديگر در رياضي و نجوم بوده است كه اروپايي ها با مطالعه نوشته هاي وي به آن دست يافته اند و البته بدون ذكر منبع آن را به اطلاع عموم رسانده اند. دكتر حسن ترابي فيلمنامه نويس و استاد دانشگاه ضمن بيان اين مطلب مي افزايد:« از آنجايي كه در مورد اين دانشمند تحقيق چنداني براي ساخت سريال شهرآشوب نشده بود، بنده مأمور شدم كه علاوه بر تحقيق، فيلمنامه اي براساس زندگي غياث الدين جمشيدكاشاني بنويسم و هم اكنون 7 قسمت آن كه مربوط به بخشهاي اصفهان و كاشان است نوشته شده و قرار است در مجموعه يك سريال 13ـ12 قسمتي در پايان كار ساخته شود.

وي در مورد شباهت و يا تفاوت اين سريال با فيلم سينمايي « شهرآشوب » ساخته يدالله صمدي ادامه مي دهد: اين دو با هم خيلي متفاوت هستند چون در آن فيلم قهرمان اصلي معين الدين كاشاني خطاط و از اقوام غياث الدين است، در حالي كه در سريال جديد به غياث الدين جمشيد كاشاني و بخش هاي سمرقند و كاشان پرداخته مي شود، اما در آنجا فقط بخش مربوط به دوران هرات نشان داده شده است.

از موارد جالب اين فيلمنامه جديد، تكيه بر فرهنگ و هنر ايراني است كه ريشه دار بودن آن بسيار مدنظر قرار گرفته و به نظر مي رسد كه كارگردان و تهيه كننده آن يدالله صمدي و محسن علي اكبري بر قوت خود باقي بمانند. اما جالب تر آن كه به گفته نويسنده فيلمنامه اين سريال، نام آن سلم السماء به معني نردبان آسمان و يا نردباني بر آسمان خواهد بود كه برگرفته از متن قرآن و نوشته هاي خود غياث الدين است. دكتر ترابي در مورد كليت داستان در خاتمه اضافه مي كند كه اين سريال باز مي گردد به دوره تيموري و رونق سمرقند تا جايي كه جمشيد، پادشاه وقت  غياث الدين را از كاشان به سمرقند فرا مي خواند تا رصدخانه اي بسازد و ... .

تاريخ انتشار: 15/11/1385

ساعت انتشار:16:00